Historia drużyny

W 1957 roku miała miejsce reaktywacja 4 Rybnickiej Drużyny Harcerzy przy gimnazjum męskim w Rybniku, która rok później zorganizowała obóz w Korfantowie. Harcerze czwórki wzięli wówczas udział w wyprawie kwatermistrzowskiej, podczas której dotarli do Wisły Wielkiej nad Jeziorem Goczałkowickim do ośrodka wodnego. Lato spędzili w Międzyzdrojach, a po obozie powstała idea takiego rozwoju drużyny w szczep, aby w jego ramach mogła być specjalność wodna.  W ten sposób 8.10.1959 z dotychczasowej czwórki wyłania się 6 Harcerska Drużyna Wodna im. Zbigniewa Przybyszewskiego. 

Ówczesny drużynowy 4 Rybnickiej Drużyny Harcerzy, dh Józef Kantor, od początku miał w zanadrzu bohatera dla powstającej drużyny o specjalności wodnej. Był on pod ogromnym wrażeniem Zbigniewa Przybyszewskiego po ostatnio przeczytanej książce pt “Samotny Półwysep”. Nie mógł wybrać nikogo innego na bohatera drużyny jak tylko Legendarnego Dowódcę Baterii Cyplowej im. Laskowskiego, czyli Przybyszewskiego.

W późniejszych latach harcerze z szóstki nawiązali kontakt z rodziną swego bohatera, między innymi z jego siostrzenicą, czy żoną, Heleną. Zdobywali w ten sposób cenne informacje na jego temat, które dziś możemy znaleźć w jednodniówkach drużyny i archiwalnych dokumentach. Skazano go na karę śmierci po sfingowanym procesie o zdradę i szpiegostwo. Przybyszewski walczył o odbudowę powojennej marynarki wojennej naszego kraju; przez kilka lat był dowódcą Dywizjonu Artylerii Nabrzeżnej, uciekł ze szpitala, ale dalej móc dowodzić, pomimo tego, że był ranny po przebytym pojedynku z pancernikami, spędził pięć lat w obozach jenieckich, z których próbował uciekać niejednokrotnie, chciał służyć swoim doświadczeniem i pomóc ojczyźnie, jednak we wrześniu 1950 roku został aresztowany wraz z 4 innymi  wyższymi oficerami Marynarki Wojennej. 

Oś czasu 6HDŻ

60-lecie 6HDŻ

W 2019 roku 6 Harcerska Drużyna Żeglarska obchodziła swoje 60. urodziny. Z tej okazji odbył się Piknik Rodzinny oraz uroczysta gala, w trakcie której został puszczony film nakręcony specjalnie na tę okazję. Powstał on podczas zdobywania znaku służby kulturze poprzez patrol zadaniowy złożony z naszych ówczesnych Harcerzy Starszych.

Zachęcamy do obejrzenia!

Scroll to Top