Kadra 6HDŻ

W skład kadry 6 Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej wchodzą członkowie Załogi Wędrowniczej. Pełnią oni funkcje zastępowych, załogowych oraz przybocznych. Kadra drużyny jest niezbędna do aktywnego prowadzenia naszej działalności i organizowania zbiórek oraz akcji śródrocznych. Kadra Szóstki dzieli się na Szeroką oraz Ścisłą Radę Drużyny. Do Szerokiej Rady Drużyny należą Zastępowi oraz Przyboczni Załóg, natomiast do Ścisłej Przyboczni Drużynowego oraz Załogowi.

Rada Drużyny

Ścisła Rada Drużyny jest najwyższą władzą w 6 HDŻ. Należą do niej drużynowy, przyboczni oraz osoby powołane przez drużynowego. W skład Rady Drużyny wchodzą:

Drużynowy pwd. Stanisław Fritz ż.j.

Drużynowym może zostać osoba posiadająca: co najmniej stopień przewodnika i otwartą próbę na stopień podharcmistrza oraz stopień sternika jachtowego. Stoi on na czele drużyny, kieruje nią i reprezentuje ją przed władzami ZHP. Jest zawsze bezpośrednim zwierzchnikiem wszystkich członków drużyny. Ponosi osobistą odpowiedzialność prawną za majątek drużyny, dba o dobre imię drużyny, wydaje rozkazy, przyznaje stopnie harcerskie, przyznaje sprawności harcerskie, wyraża zgodę na otwarcie próby instruktorskiej, przyjmuje, usuwa i zawiesza w prawach członków drużyny, mianuje przybocznych i funkcyjnych, pełni funkcję władzy wykonawczej i sądowniczej, jego decyzje w sprawach przestrzegania Prawa Harcerskiego, bezpieczeństwa harcerzy i finansów drużyny po skonsultowaniu ich z Radą Drużyny są ostateczne.

Główna Przyboczna pwd. Marta Angrecka ż.j.

Jest oficjalnie zastępcą drużynowego i pełni jego funkcję w razie jego nieobecności. Podlegają mu wszystkie sprawy organizacyjne takie jak: zbiórki rady drużyny, organizacja zbiórek i biegów drużyny, kontrola i koordynacja pracy przybocznych załóg, a także niektóre sprawy programowe jak: układanie planu pracy drużyny koordynowanie go z planami pracy załóg i Hufca. Nadzoruje także przestrzeganie dyscypliny i regulaminów obowiązujących w ZHP i w drużynie.

Kwatermistrzyni pwd. Anna Gomola ż.j.

Kwatermistrz odpowiada za stan finansów drużyny. Do zakresu jego obowiązków należy: zbieranie zbieranie dokumentacji finansowej drużyny, organizowanie akcji zarobkowych, planowanie wydatków i przychodów drużyny na rok harcerski. Odpowiada za sprzęt obozowy i biwakowy drużyny, kontaktuje się z hufcem w sprawach finansowych drużyny.

Główna Instruktorka pwd. Matylda Janos ż.j.

Główna Instruktorka odpowiada za koordynowanie rozwoju harcerskiego zgodnego z metodyką poszczególnych załóg w naszej drużynie. Otwiera i zamyka karty próby na stopnie oraz pomaga w ich rozpisywaniu, a dodatkowo motywuje harcerzy do wykonywania zadań. Organizuje Komisje Stopni Harcerskich raz na miesiąc. Posiada co najmniej stopień przewodnika oraz żeglarza jachtowego. Prowadzi szkolenia dla kadry z prowadzenia zbiórek i biwaków zgodnych z najnowszym SIM-em (Systemem Instrumentów Metodycznych).

Gospodarz Stanicy Wodnej 6HDŻ Tymoteusz Wdowicz ż.j.

Opiekuje się Stanicą Wodną 6 HDŻ oraz całym sprzętem biwakowym i technicznym drużyny na terenie stanicy. Odpowiada za klar na terenie stanicy oraz stan techniczny wszystkich budynków, pomieszczeń, pomostu i ogrodzenia terenu znajdujących się na terenie stanicy, posiada komplet kluczy ze stanicy.

Bosman Kacper Oczadły j.s.m.

Opiekuje się sprzętem pływającym drużyny wraz z osprzętem i środkami ratunkowymi. Odpowiada za stan techniczny sprzętu. Organizuje prace związane z remontem i rozbudową flotylli drużyny. Prowadzi szkolenia szkutnicze i dzieli się swoimi umiejętnościami z pozostałą kadrą oraz harcerzami.

Administrator HO Antoni Lampart ż.j.

Administrator drużyny odpowiada za koordynowanie pracy drużyny od strony zdalnej. Jego polem działania jest platforma Microsoft 365 oraz prowadzenie strony internetowej. Admin współpracuje wraz z przybocznym HSI przy tworzeniu materiałów promocyjnych drużyny oraz w ogólnej komunikacji zarówno wewnątrz drużynowej jak i poza nią.

Komendantka Wychowania Wodnego pion. Hanna Lewandowska ż.j.

Koordynuje śródroczne kursy żeglarskie oraz wioślarskie. Organizuje szkolenia przeznaczonych dla kadry drużyny w celu udoskonalenia ich umiejętności żeglarskich oraz przygotowania do zawodów między drużynowych. Odpowiedzialna za organizacje rejsów podczas HALu.

Załogowi

Załogowi dowodzą załogami i koordynują ich pracę. Są odpowiedzialni za organizowanie pracy harcerzy, dbanie o prawidłowy ich rozwój i czuwanie nad pracą zastępów. Odpowiadają za podnoszenia kwalifikacji harcerskich i żeglarskich członków swojej załogi. Przekazują informacje harcerzom oraz pozostają w stałym kontakcie z Hufcem Ziemi Rybnickiej. Organizują biwaki oraz szkolenia. Dbają o rozwój kadry swojej załogi i jednocześnie sami biorą udział w kursach specjalnościowych.

Załogowa Załogi Zuchów trop. Natalia Niewrzoł ż.j.

Załogowy Załogi Jungów Marek Mentlik ż.j.

Załogowa Załogi Harcerzy Starszych pwd. Anna Wilkoń ż.j.

Załogowy Załogi Wędrowniczej pwd. Tomasz Lala j.s.m.