Załoga Wędrowników

Wędrownicy to najstarsza grupa wiekowa w ZHP. Charakterystyczną formą aktywności wędrowników jest praca nad sobą, czyli ciągłe doskonalenie się, szukanie miejsca w społeczeństwie oraz służba. Do Załogi Wędrowniczej należy cała kadra naszej drużyny, w tym również ta, która na co dzień działa w innych załogach.

Do załogi należą harcerze w wieku 16-21 lat.

Wędrownika charakteryzuje przede wszystkim świadomość podejmowanych decyzji oraz posiadanie własnego zdania na wiele tematów. Formą aktywności wędrowniczek i wędrowników jest WYCZYN. Naszą załogę cechuje ciekawość wobec otaczającego ich świata.

Ważną dla nas rolę odgrywa samodzielne poznawanie świata, wybór najbardziej interesujących zagadnień i dostrzeżenie ważnych, społecznych problemów w myśl zasady: Wędrujemy przez świat po problemach, do człowieka. Wędrownicy stawiają przed sobą ambitne cele, realizując je indywidualnie albo w harcerskim zespole. Bowiem wędrownictwo to samowychowanie do czynu przez czyn.

Wędrówka jest sposobem na pracę wędrowniczą. Wędrówka rozumiana dosłownie – pozwalająca na poznanie otaczającego świata (wędrówka fizyczna) oraz wędrówka po problemach, zagadnieniach w wybranych dziedzinach wiedzy (wędrówka intelektualna). Taka szeroko rozumiana wędrówka ma pomóc młodej kobiecie – młodemu mężczyźnie w odnalezieniu swego miejsca w społeczeństwie.

Zachętą do działania jest wędrownicza dewiza: Wyjdź w świat, zobacz, pomyśl – pomóż, czyli działaj. Działanie to, czyli służba, realizowana jest wewnątrz organizacji i poza nią.

Dołącz do nas już dziś!

Kontakt do Załogowego Załogi Wędrowniczej:
pwd. Tomasz Lala j.s.m.
tomasz.lala@zhp.net.pl

Załogowy pwd. Tomasz Lala j.s.m.

tomasz.lala@zhp.net.pl

Wędrownicze instrumenty metodyczne