Akcje drużyny

Jako 6 Harcerska Drużyna Żeglarska aktywnie działamy przez cały rok, a nasz kalendarz zapełniony jest zbiórkami, biwakami, wyjazdami oraz akcjami letnimi i zimowymi!

Poniżej znajdują się opisy poszczególnych akcji oraz ich krótką charakterystykę. Są to wydarzenia, które są nieodłączną częścią naszej pracy śródrocznej z wszystkimi Załogami!

Harcerska Akcja Zimowa (HAZ)

HAZ, czyli Harcerska Akcja Zimowa, to akcja wyjazdowa drużyny w okresie ferii zimowych. Jest to kilkudniowy wyjazd poza Rybnik, w trakcie którego harcerze biorą udział w zbiórkach oraz grach fabularnych, integrują się ze sobą oraz zdobywają wiedzę harcerską poprzez zabawę.

Podczas HAZu nie brakuje zimowych aktywności, takich jak lepienie bałwanów, bitwa na śnieżki, czy też zimowe wyjście w góry. Jest to wyjazd, któremu towarzyszy fabuła oraz kreatywne przebrania tematyczne kadry i uczestników!

Zbiórka wiosenna

Zbiórka wiosenna to pierwsza zbiórka na naszej stanicy organizowana na przełomie marca i kwietnia! Jest to akcja rozpoczynająca sezon nawigacyjny w naszej drużynie, czyli czas prowadzenia regularnych zbiórek, pływań po Zalewie Rybnickim oraz spotykania się na terenie stanicy.

Zbiórce wiosennej towarzyszy rozbudowana gra terenowa urozmaicona o fabułę lub zagadkę do rozwiązania przez uczestników. Składa się ona z kilku punktów, a każdy z nich jest osobnym wyzwaniem, którego wykonanie przybliża harcerzy do ukończenia gry lub rozwikłania zagadki. Po zakończeniu gry odbywają się regaty wioślarskie, apel harcerski w mundurach, ognisko oraz poczęstunek!

Odrzański Spływ Wiosenny (OSW)

OSW, czyli Odrzański Spływ Wiosenny, jest corocznym majowym spływem, który jest swego rodzaju zlotem gwieździstym. Składa się z trzech głównych szlaków, szlaku jungowego oraz szlaków dodatkowych. Jest to akcja organizowana przez Zespół Pilota Chorągwi Śląskiej, w której jako Szóstka co roku bierzemy czynny udział.

Spływ ma na celu upamiętnienie trzech Powstań Śląskich. Każdy z trzech głównych szlaków upamiętnia osoby zasłużone podczas powstań. Kanał Gliwicki nosi imię Roberta Oszka, rzeka Ruda imię Stanisława Wolnego ,,Baranka”, rzeka Odra imię Konrada Wawelberga, a Kanał Kędzierzyński, czyli szlak jungowy imię kadetów Lwowskich i Modlińskich. Cała impreza kończy się apelem przy pomniku na Górze Świętej Anny, czyli miejscu uroczystości poświęconych właśnie pamięci poległych w Powstaniach Śląskich.

W akcji biorą udział drużyny wodne i żeglarskie z całego województwa śląskiego! Jest to niesamowita okazja do poznania harcerzy z podobną specjalnością z innych środowisk. Podczas biwaku w trakcie OSW są organizowane gry terenowe oraz ogniska, dzięki którym możemy zintegrować się z harcerzami z m.in. Katowic, Rudy Śląskiej, czy sąsiadujących z Rybnikiem Żor.

Harcerska Akcja Letnia (HAL)

Akcja HAL, czyli Harcerska Akcja Letnia, to coroczne wydarzenia dla każdej z załóg organizowane podczas wakacji. W ramach HALu w naszej drużynie organizujemy:

• Kolonie zuchowe dla najmłodszych
  • Spływ wybraną rzeką dla członków Załogi Jungów
  • Obóz żeglarski dla członków Załogi Harcerzy Starszych
  • Rejs po Mazurach lub Morzu Bałtyckim dla członków Załogi Wędrowniczej

Celem akcji HAL jest stworzenie atmosfery wzajemnego wsparcia, integracji i zabawy dla harcerzy. Podczas tego wydarzenia uczestnicy mają okazję uczyć się nowych umiejętności, rozwijać swoje zdolności wioślarsko–żeglarskie, nawiązywać przyjaźnie i odkrywać piękno natury.

Akcja HAL to czas radości, nauki, przygody i tworzenia niezapomnianych wspomnień dla wszystkich uczestników. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszym drużynowym kalendarzu, które przyczynia się do rozwoju młodych ludzi, kształtowania charakteru i budowania silnej społeczności harcerskiej!

Piknik Rodzinny

Nasza drużyna co roku organizuje Piknik Rodzinny. Jest to akcja organizowana w czerwcu lub wrześniu oraz wcześniej zapowiadana. Piknik to wydarzenie, które ma na celu integrację harcerzy z drużyny, ich rodzin i lokalnej społeczności Rybnika. Jest to okazja do wspólnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu, zabawy i budowania więzi. A to wszystko w żeglarskim klimacie!

Piknik rodzinny na stanicy ma na celu promowanie idei harcerstwa i pokazanie mieszkańcom Rybnika, jakie możliwości i korzyści płyną z czynnego uczestnictwa w harcerskich działaniach. Piknik to również okazja dla rodziców i rodzeństwa harcerzy, aby lepiej poznać naszą drużynę, zobaczyć, czym się zajmujemy oraz jak działamy na co dzień.

Jesienny Spływ Wiślany (JSW)

JSW, czyli Jesienny Spływ Wiślany to coroczna akcja organizowana na początku października. Biorą w niej udział drużyny wodne ze Śląska, a w tym nasza Załoga Wędrownicza. Spływ obejmuje jeden pełny dzień płynięcia Wisłą.

Zbiórka andrzejkowa

Zbiórka andrzejkowa to dłuższa zbiórka organizowana co roku na przełomie listopada i grudnia. Towarzyszy jej konkretny temat, kreatywne przebrania oraz liczne wyzwania dla uczestników! Jest to czas, kiedy nowi harcerze mogą się zmierzyć z różnymi wyzwaniami związanymi z naszą drużyną, dzięki czemu lepiej ją poznają.

Zbiórka andrzejkowa ma kilka stałych elementów takich jak tematyczna gra z wieloma punktami, poczęstunek licznymi wypiekami i przekąskami, apel w mundurach oraz śpiewogranie przy kominku. Jest to akcja, podczas której Załogi Jungów, HSów oraz Wędrowników mogą się ze sobą zintegrować oraz spędzić miło czas!